Nessáci na konferencii JS Conf Budapest 2019

Medzinárodnej konferencie v Budapešti sa zúčastnili aj Nessáci Dalibor S. a Ľubomír L.. Prvý menovaný zhrnul ich účasť v krátkej reportáži.

Po ročnej pauze sa v Budapešti konala opäť konferencia JSConfBP. Štvrtý ročník sa uskutočnil v dňoch 26 – 27.9 a kedže je to moja obľúbená konferencia a bol som zatiaľ na všetkých, tak bolo jasné, že sa zúčastním aj štvrtého ročníka. Ako parťák sa pridal Ľubo a tak Ness tento ročník zastupoval Stats-Perform lab. Poučení z predošlých ročníkov sa vyberáme o deň skôr a takisto odídeme o deň neskôr aby sme si užili naplno ako konferu tak aj mesto.

Flixbus nás komfortne odviezol, akurát stanica je od miesta ubytovania hodina peši. Ľubo musí znášať putovanie s geocacherom a cestou hľadáme poklady na každom rohu, za odmenu mu ale aspoň rozprávam históriu miest, ktoré obchádzame.

Prenajali sme si byt v centre židovskej štvrti na Rumbach Sebestyén utca, len 5 minút od dejiska konferencie. Je tu život až do skorého rána J Prvý ďeň navrhujem ísť pozrieť málo známu pamätihodnosť – sochu Steve Jobsa, kultové pútnické miesto každého jablčného ajťáka. Nachádza sa na severe Budy, hneď vedľa pozostatkov rímskeho mesta Aquinicum, z ktorého kedysi vládol Marcus Aurélius provincii Panónia.

Tento ročník konferencie sa konal v Akvárium Klube a návštevníkov bolo vyše 500. Dva dni obsahovali 20 prednášok, 21 speakerov a celé to riadil excentrický master of ceremony Paul Verbeek-Mast. Záber prednášok bol tradične široký, od okrajových tém, cez IoT projekty nadšencov až po odborné záležitosti. Najlepšia prednáška prvého dňa bola “Making things fast in world of build tools” od borcov z Googlu – Jake Archibald & Surma. Cez obedňajšiu prestávku sme navštívili Hrad Buda a ľubo s potešením ocenil, že na maďarskú “Podhradovú” chodí tiež autobus č.16 ako doma !

Prvý deň bol zakončený párty priamo v Akváriu, domáce pivo a víno zdarma J Áno, bolo to ako v meme “divoká párty informatikov”, kde na parkete boli 3-4 snaživci a zbytok radšej debatil a popíjal v skupinkách s prednášateľmi.

Druhý deň opäť široký záber, pre mňa najzaujímavejšia “Testing presentation components visually” od jediného lokálneho prednášateľa a venovala sa StoryBook framework a CI pre GUI, čo využívame a práve nasadzujeme v našom najnovšom projekte. Cez obed opäť využívame prestávku a vyrážame na výlet, tentokrát k Monumentu milénia a priľahlému parku. Na konci hromadná záverečná fotka a presun do klubu Extra na záverečnú afterpárty. Tam sa už netancuje, ale za to o to viac klebetí, popíja a socializuje. Kolegovia z ruska ma vábia do Moskvy na HolyJS konferu, no uvidíme…

Suma sumárum, opäť vydarená konfera, o rok dovidenia zas. Dúfam, že ako vernému návštevníkovi mi na jubilejný piaty ročník pošlú vstupenku zdarma 😉

Kto sa nemohol zúčastniť a chce si pozrieť záznam konferencie nájdete na YouTube >