Nessáci na DevConf v Brne

devcong

Koncom januára sa v Brne konala konferencia DevConf v Brne organizovaná dobrovoľníkmi. Už tradičným návštevníkom tejto konferencie je Nessák Jiří, ktorý sa s nami podelil o svoje dojmy.

„Okrem prvých dvoch ročníkov tejto konferencie som bol na všetkých, takže môžem naozaj zhodnotiť, že tento sa obzvlášť podaril. Išiel som tam s cieľom pokúsiť sa odchytiť Jakuba Jelínka (gcc vývojár a maintainer gcc v Red Hat), kvôli problému, ktorý riešime s jednou externou knižnicou, ktorej vývojári s nami nekomunikujú. Aj napriek tomu, že sa mi ho nakoniec odchytiť nepodarilo, bývalý kolega, ktorý pracuje na vedľajších architektúrach mi poradil možno ešte lepšie, pretože ma odkázal na konkrétnu aplikáciu. Čiže minimálne z tohto pohľadu konferencia účel splnila podľa očakávaní.

Ako popísať DevConf? Sú rôzne konferencie, jednoúčelové – napríklad Linux Plumbers Conference, Embedded Linux Conference pre vývojárov Linuxu, Kubecon, Cloudenativecon pre ľudí okolo cloud technológií, DevOps Pro atd.. Každá z týchto konferencií stojí od 200 USD do 1000 USD za registráciu. DevConf je kondenzátom vyššie zmienených konferencií a zadarmo, usporadúvaná dobrovoľníkmi z Red Hat-u. Prvých pár ročníkov bolo z hľadiska prednášajúcich čisto Red Haťáčkych. Neskôr, keď sa rozšírilo povedomie o konferencii, pridali sa aj prednášajúci z Deutche Boerse, cz.nic, seznam.cz, štátnej správy atď..

Posledných pár ročníkov sa nieslo v duchu kontajneru a cloudu, cd/ci, viacmenej nastal posun od openstacku ku kubernetes, od dockeru k podmanu a bezpečnosti kontajneru. Viac prednášok bolo o Agile a cd/ci v rôznych oblastiach.

Mňa najviac zaujímala bezpečnosť kontajneru, debugovania tracing aplikácií, avšak pretože som tam bol sám, nestíhal som vidieť všetko, čo som chcel vidieť. Našťastie, do dvoch mesiacov sa väčšina prednášok objaví na youtube kanáli DevConf konferencie.“